Optymalizacja konfiguracji kamery IP

Niniejsza instrukcja przedstawia sposób konfiguracji kamery IP. Modelowe zrzuty zostały zrobione z kamery IPCAM PTZ model C6F0SgZ3N0P6L2, jednak te same ustawienia można zastosować w przypadku większości marek. Kamery, które będą posiadałay ustawienia bardzo podobne, to Clearview, Dahua, Hikvision, Gise i Qsee.

Format Video

Aby uniknąć efektu migotania, który jest związany z częstotliwością prądu, ustawić należy 50 Hz.

Tryb kodowania

Zawsze wybieraj najwyższy poziom kompresji w następującej kolejności: H.265, H.264H, H.264 i MJPEG. Jedynym powodem obniżenia poziomu kompresji jest problem ze zgodnością. Na przykład niektóre programy do oglądania mogą nie być w stanie wyświetlić nagranego materiału H.265 (VLC player przy odpowiednich ustawieniach doskonale sobie z tym radzi), w takim przypadku może być konieczne ustawienie domyślnej H.264. 

Rozdzielczości

Wybieraj zawsze najwyższą rozdzielczość z dostępnych, czyli zazwyczaj 1080P (1920 x 1080).

Ogólnie rzecz biorąc, kamery IP powinny być ustawione na najwyższą dostępną rozdzielczość. Jeśli jednak możesz obniżyć rozdzielczość bez zauważalnej utraty jakości (sprawdź też, jak obraz wygląda w powiększeniu), nie ma powodu, aby jej nie obniżać.

W przypadku strumienia podrzędnego może być konieczne, dostosowanie rozdzielczości w celu dopasowania do preferowanego współczynnika proporcji określonego urządzenia odtwarzającego. Większość z nich korzysta z proporcji obrazu 4: 3 (16:11).

Ilość klatek na sekundę

Moja domyślna ilość klatek kamery IP to zazwyczaj 12-15 kl./s w strumieniu głównym i 10-12 w strumieniu podrzędnym.

Nie ma prawie żadnego powodu, aby używać największej, dostępnej liczby klatek na sekundę. Rozważ przeznaczenie swoich kamer IP i zdecyduj, czy ma to być jakość kinowa i czy jakość kinowa jest warta przepustowości i zużycia pamięci, które się z tym wiąże.

Ustawienie liczby klatek na sekundę wpływa na płynność rejestrowania ruchu. Jeśli kamera IP znajduje się nad kasą fiskalną, może być konieczne zwiększenie liczby klatek na sekundę, aby złapać szybko poruszające się ręce. Jeśli jednak kamera IP jest w pomieszczeniu o niskim natężeniu ruchu, wyższa liczba klatek na sekundę nie jest konieczna i lepiej zaoszczędzić przepustowość i pamięć.

Uważam, że liczba klatek na sekundę 15 klatek na sekundę jest wystarczająco płynna, aby uchwycić szybko poruszające się ręce, a liczba klatek wynosząca 10 klatek na sekundę jest wystarczająca w obszarach o małym natężeniu ruchu.

Jeśli wideo jest zbyt nierówne, zwiększ liczbę klatek o 10%, aż będzie płynne. Pamiętaj jednak, że to nie jest kino.

Szybkość transmisji

Szybkość transmisji bitów powinien zazwyczaj wynosić 40% wartości maksymalnej zapewnianej przez aparat. 

Odpowiednie ustawienie szybkość transmisji to bezpośrednia kontrola nad zużyciem transferu przez kamerę IP. Z tego też względu szybkość transmisji powinna być ustawiona na możliwie najniższy poziom bez negatywnego wpływu na obraz.

Jeśli kamera IP nie ma sugerowanych opcji, to dla 2 MP z H.265 przy 15 FPS zacznij od 2048 Kb / s. Zmniejsz do 1024 Kb / s, aby zobaczyć, czy jest różnica. Podwój te wartości dla kamery IP 4 MP i dodaj 50%, jeśli używasz H.264.

Kontrola transmisji

W przypadku kamer z wolnym procesorem należy ustawić tryb stałej szybkości transmisji – CBR. W każdym innym tryb dynamiczny – VBR. Związane jest to, z tym że przy dynamicznie zmieniającej się scenie w trybie VBR, wolny procesor nie zdąży zwiększyć szybkości transmisji w celu uchwycenia wszystkich szczegółów. Jednakże tryb VBR pozwala zaoszczędzić sporo miejsca i transferu, szczególnie przy statycznych scenach.

Dodatkowa uwag – protokół P2P

Ze względu na dziury bezpieczeństwa związane z implementacją P2P w kamerach IP zalecam wyłączenie tego protokołu.

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się i bądź informowany o nowych postach (zero spamu!).
Dodatkowo otrzymasz, moją prywatną listę 15 najbardziej przydatnych narzędzi (wraz z krótkim opisem), których używam przy testach penetracyjnych.

Nigdy nie podam, nie wymienię ani nie sprzedam Twojego adresu e-mail. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji.

Otagowano , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Podziel się swoją opinią na temat artykułu