Mapowanie strony

Mapowanie zasobów webaplikacji może zdradzić ważne informacje na temat drzewa i struktury katalogów aplikacji, tym samym ujawniając  informacje o użytym oprogramowaniu, jego wersji, czy też wykorzystanym przy budowie języku programowania. Polega ono na zbudowaniu systematycznego widoku, który zazwyczaj w hierarchiczny sposób przedstawia z jakich danych zbudowana jest aplikacja WEB.

Mapę zasobów webaplikacji można budować na kilka sposobów:

  • poprzez odwołanie do pliku txt zawierającego często wpisy do ukrytych ścieżek do których mają nie zaglądać wszelkiego rodzaju crawlery i spidery. Na grafice poniżej można zobaczyć przykładowy plik robots.txt ujawniający informacje na temat użytego języka programowania – php, czy też lokalizacji modułu administratora – /admin/.

Przykładowy plik robots.txt

Rys. Przykładowy plik robots.txt. Źródło: [robots]

  • za pomocą narzędzi nazywanych „spiderami”, które znajdują w kodzie strony odwołania do różnych zasobów (grafiki, skrypty, linki) i na tej podstawie tworzą strukturę drzewa zasobów aplikacji. Przykładem takiego narzędzia jest moduł w programie Burp o nazwie Spider. W przykładzie poniżej  Burp Spider zbudował mapę aplikacji. Pozwoliło to między innymi na poznanie lokalizacji panelu administracyjnego, wykorzystanych bibliotek, czy też języka programowania.

Mapa aplikacji zbudowana przez Burp Spider

Rys. Mapa aplikacji zbudowana przez Burp Spider. Źródło: [Opracowanie własne]

 

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się i bądź informowany o nowych postach (zero spamu!). Dodatkowo otrzymasz, moją prywatną listę 15 najbardziej przydatnych narzędzi (wraz z krótkim opisem), których używam przy testach penetracyjnych.

Nigdy nie podam, nie wymienię ani nie sprzedam Twojego adresu e-mail. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji.

Otagowano , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Podziel się swoją opinią na temat artykułu