Litofan czyli sposób na unikalny prezent

Jak możemy przeczytać na stronie wikipedii pierwsze litofany (ang. lithophane, a z greckiego: λίθος – kamień i φαίνειν – dający widoczność) powstały już w XVIII wieku. Mi one kojarzą się z okiennymi witrażami, ale dzięki swojej trójwymiarowej strukturze są w stanie przedstawić dużo realniejszy obraz. Światło przechodzące przez jego warstwy tworzy światłocienie – ciemniejsze tam gdzie ilość warstwa bądź też grubość jest większa i jaśniejsze gdzie analogicznie jest tych warstw mniej.

Posiadając drukarkę 3d, trochę wolnego czasu i dosyć sporo wolnych godzin przerobowych naszej maszyny możemy przy użyciu litofanu wykonać unikalny prezent w postaci lampki nocnej. Z pewnością umili ona obdarowanej osobie długie zimowe wieczory.

Pierwszą rzeczą jaką do tego potrzebujemy są zdjęcia, które zamierzamy utrwalić w postaci litofanu. Z moich prób i błędów okazało się, że 4 zdjęcia wystarczą by w pełni wypełnić całą przestrzeń przygotowywanego abażuru.

Po wybraniu odpowiednich fotek możemy przejść do wygenerowania litofanu. Posłużyć się tutaj możemy stroną islitho . Ładujemy nasze zdjęcia:

Następnie za pomocą suwaków edytujemy paletę barw, jasność oraz kontrast w taki sposób żeby wydobyć ze zdjęcia jak najwięcej detali

Kolejno przechodzimy do tworzenia modelu. Wybieramy kształt cylindra i ustawiamy pożądane wymiary. W moim przypadku było to:

  • wysokość 150mm
  • średnica górna 190mm
  • średnica dolna 150mm
Kolejno przechodzimy do tworzenia modelu

Dla lepszego efektu końcowego możemy jeszcze dodać ramki:

Dla lepszego efektu końcowego możemy jeszcze dodać ramki

W dodatkowych opcjach zamykamy podstawę i obracamy nasze zdjęcia tak jak widoczne jest to poniżej:

Teraz pobieramy wygenerowany model wraz z atrybutami i ładujemy go do naszego slicera. Na tym etapie ważny jest odpowiedni dobór parametrów do wydruku, w moim przypadku według zaleceń z bloga Gadunky było to:

  • 6 obrysów (outline/perimeter shells)
  • wysokość warstwy 0.1 mm
  • wypełnie 99%

Gotowe ustawienia do pobrania dostępne są pod adresem – Gadunky

Niemniej ważny jest także dobór odpowiedniego filamentu. W moim przypadku wybór padł na biały eSLIK-PLA od esun.

Komplementowanie potrzebnych rzeczy kończymy na popularnej lampce stołowej z IKEI – LAMPAN i ciepłej żarówki ledowej E14.

Po ponad 90h druku mogłem złożyć swoją lampę.

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się i bądź informowany o nowych postach (zero spamu!). Dodatkowo otrzymasz, moją prywatną listę 15 najbardziej przydatnych narzędzi (wraz z krótkim opisem), których używam przy testach penetracyjnych.

Nigdy nie podam, nie wymienię ani nie sprzedam Twojego adresu e-mail. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji.

Otagowano , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Podziel się swoją opinią na temat artykułu